Forum Forum: depresja, smutek, leczenie, inne ... Strona Główna Forum: depresja, smutek, leczenie, inne ...
Forum: depresja, pomagamy sobie wzajemnie z poszanowaniem, czytamy i odpowiadamy, to nasza mala ostoja, tutaj mozemy pisac co nas boli, smuci, nie jestes juz sam... mamy czat depresja na www.czat.onet.pl on-line, zapraszam stefan=zaak_333 admin...
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

JAK ZASYPIAC BY ZASNAC?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum: depresja, smutek, leczenie, inne ... Strona Główna -> 555 POD FORUM ___ NIEZBEDNIK ___NIEZBEDNIK___NIEZBEDNIK___NIEZBEDNIK___NIEZBEDNIK___
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Malgorzata_
wielki mistrz pisarstwa stopnia IX *3300



Dołączył: 05 Sty 2008
Posty: 4640
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 26 razy
Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Poniedziałek 17:24:09, 20 Październik 2008, Poniedziałek , 293     Temat postu: JAK ZASYPIAC BY ZASNAC?

Jak zasypiać by zasnąć?

15 zasad wartych poznania i zastosowania.

Śpij jedynie tyle, by czuć się wypoczętym przez cały kolejny dzień. Nie więcej. Nadmierna ilość snu sprawia, że staje się on płytki i niespokojny.
Wstawaj codziennie o tej samej godzinie, przez siedem dni w tygodniu, niezależnie od tego, ile godzin przespałeś. Dzięki temu uregulujesz swój zegar biologiczny – organizm budzony o stałej porze, będzie robił się senny również o stałej porze.

Ćwicz regularie. Dzięki wysiłkowi fizycznemu łatwiej zaśniesz, a twój sen będzie głębszy. Zaplanuj ćwiczenia tak, by skończyć je nie później niż na trzy godziny przed pójściem spać.

Jak się czujesz w swojej sypialni? Czy jest ci w niej dobrze? Czy nie przeszkadza ci jakieś niepotrzebne światło lub hałas? Wygodna, cicha sypialnia uchroni cię przed niespodziewaną pobudką w środku nocy. Nie zapominaj, że na twój sen niekorzystnie wpływa również subtelny hałas, nawet taki, który cię nie wybudza. Może zastanów się nad zamontowaniem rolet, powieszeniem zasłon albo zamknięciem drzwi?

Zadbaj o odpowiednią temperaturę w sypialni. Zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska temperatura może zakłócać sen.

Jedz posiłki o stałych porach i nie zasypiaj głodny. Głód niekorzystnie wpływa na jakość snu. Lekki posiłek przed snem może być pomocny (zwłaszcza jeśli składa się z węglowodanów), jednak za wszelką cenę unikaj ciężkich, obfitych posiłków.

Ogranicz ilość płynów przyjmowanych przed snem. Pozwoli ci to uniknąć nocnych wypraw do toalety.

Zapomnij o produktach zawierających kofeinę. Produkty te (m.in. kawa, herbata, czekolada, coca-cola) mogą nie tylko utrudniać zasypianie, ale i być przyczyną wybudzania się i płytkiego snu. U niektórych osób nawet poranna kawa niekorzystnie wpływa na sen.

Unikaj alkoholu, zwłaszcza wieczorem. To prawda, że alkohol wycisza i pomaga zasnąć, ale nie gwarantuje pełnowartościowego, spokojnego snu, a liczne, nocne wybudzenia.

Palenie tytoniu zaburza sen. Nikotyna jest substancją stymulującą. Staraj się nie palić w nocy, szczególnie jeśli masz trudności z zasypianiem.

Nie zabieraj do łóżka swoich problemów, nie planuj w łóżku kolejnego dnia. Pomyśl nad tym wszystkim wcześniej, zanim położysz się spać. Rozważanie w łóżku trudnych życiowych kwestii utrudnia zasypianie i spłyca sen.

Sen i aktywność seksualna – to jedyne czynności, którym powinieneś oddawać się w sypialni. To pomoże twojemu mózgowi zrozumieć, że sypialnia to miejsce stworzone do spania. Nie czytaj w łóżku! Nie oglądaj telewizji w łóżku! Nie jedz w łóżku!

Nie PRÓBUJ zasnąć w łóżku. To jedynie pogorszy sytuację. Jeśli nie możesz zasnąć, zapal światło, wstań, wyjdź z sypialni i zabierz się za coś sensownego, na przykład za czytanie książki. Tylko niech nie będzie to czynność, która wpłynie na ciebie stymulująco! Wróć do łóżka dopiero, gdy zrobisz się naprawdę senny.

Zegar połóż pod łóżkiem albo tam, gdzie nie sięga twój wzrok. Śledzenie mijających minut może doprowadzić cię do frustracji, złości i smutku, a to dodatkowo zaburzy zasypianie.

Unikaj drzemek. Dzień bez drzemki sprawi, że wieczorem łatwiej zaśniesz.


Opracowano na podstawie fragmentów artykułu:
Smith MT, Neubauer DN: Cognitive Behavior Therapy for Chronic Insomnia; Clin Cornerstone 2003;5(3):28-40


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Malgorzata_
wielki mistrz pisarstwa stopnia IX *3300



Dołączył: 05 Sty 2008
Posty: 4640
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 26 razy
Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czwartek 14:13:40, 27 Listopad 2008, Czwartek , 331     Temat postu: BEZSENNOSC

Bezsenność
opublikowano: 2006-07-03

Bezsenność występuje u około 30% ludzi. Jakie są jej postacie i przyczyny? Jak stosować właściwą higienę snu? Czy melatonina jest bezpiecznym lekiem nasennym? W leczeniu bezsenności skuteczna jest fototerapia.

Co to znaczy bezsenność?

Według najnowszej klasyfikacji schorzeń bezsenność to niewystarczająca ilość snu lub niedostateczna jakość snu, która występuje co najmniej trzy razy w tygodniu i utrzymuje się przez co najmniej jeden miesiąc. Mówiąc prościej, bezsenność to zbyt krótki lub niepokrzepiający sen. Zaburzenia snu polegają na trudnościach w zasypianiu, utrzymaniu snu nocnego lub zbyt wczesnym lub późnym budzeniu się.

Jakie jest rozpowszechnienie bezsenności?

Rozpowszechnienie bezsenności w krajach uprzemysłowionych ocenia się na 20-35% populacji ogólnej. W Polsce kłopoty z zaśnięciem ma około 25% badanych (częściej mężczyźni), na częste budzenie się w czasie snu uskarża się około 30% badanych (częściej kobiety) a wczesne budzenie się występuje u 24% populacji, nieco częściej u kobiet.

Jakie są postacie bezsenności?

Kiedy bezsenność trwa kilka dni nazywamy ją przygodną. Może ona być spowodowana np.: pracą zmianową, stresami, zmianą stref czasowych. Jeżeli bezsenność nie trwa dłużej niż trzy tygodnie nazywamy ją krótkotrwałą. Jej przyczyną może być choroba somatyczna, przewlekły stres (np. w przebiegu żałoby) i inne. Bezsenność przygodna i krótkotrwała powodują odczuwanie senności i zmęczenia w czasie dnia. Niewystarczający sen trwający dłużej niż miesiąc prowadzi do stanu zwanego bezsennością przewlekłą. Jej objawem jest zwykle obniżenie nastroju i gorsze wykonywanie codziennych zadań.
Oprócz wspomnianych przyczyn zaburzenia snu mogą być spowodowane między innymi występowaniem bezdechów podczas snu, zespołem niespokojnych nóg (przyczyna nawet 20% przypadków bezsenności), przewlekłym stosowaniem leków pobudzających lub nasennych (tzw. bezsenność z odbicia), starzeniem się, uszkodzeniem mózgu. Zaburzenia snu występują również w zaburzeniach depresyjnych, lękowych, zespołach otępiennych. W zaburzeniach lękowych najczęściej spotyka się zaburzenia zasypiania, z kolei dla depresji charakterystyczne jest wcześniejsze budzenie się.

Jak leczyć bezsenność?

W leczeniu tego schorzenia niezwykle ważne jest utrzymywanie higieny snu.

Zasady higieny snu:

1. Ograniczenie nadmiernego spożywania kofeiny i produktów ją zawierających; dotyczy to zwłaszcza 3-4 godzin przed pójściem do łóżka, lub dla ułatwienia – po godzinie 16.00.
2. Jeżeli sen nie przychodzi w ciągu 30-40 minut od położenia się zalecany jest spacer przy zgaszonym świetle w zaciemnionym pokoju. Nie powinno się wtedy oglądać TV.
3. Brak drzemek w czasie dnia.
4. Umiarkowane (relaksujące) ćwiczenia fizyczne przed zaśnięciem, spacer, ciepła kąpiel lub szklanka ciepłego mleka mogą ułatwić zasypianie.
5. Unikanie stresujących przeżyć w czasie poprzedzającym zasypianie; dotyczy to również wysiłku intelektualnego.
6. W sypialni (miejscu spania) należy zapewnić optymalną wilgotność, temperaturę i ciszę.
7. Stała pora zasypiania oraz budzenia się.
8. Dieta sprzyjająca snowi – unikanie jedzenia dużych posiłków na 2 godziny przed snem.

W leczeniu bezsenności istotne jest ustalenie jej przyczyn a nie tylko likwidowanie jej objawów. Leczeniem zaburzeń snu zajmują się lekarze psychiatrzy i neurolodzy.
Najczęstszymi preparatami stosowanymi w walce z bezsennością są benzodiazepiny. Starsze preparaty mogą powodować senność poranną, zaburzenia pamięci, szybkie uzależnienie. Leków tych nie wolno używać bez konsultacji z lekarzem! Przyjmowanie pewnych leków (np. antykoncepcyjnych) może podwyższać stężenie benzodiazepin we krwi (konieczność zmniejszenia dawki), z kolei palenie papierosów lub przyjmowanie np. karbamazepiny – leku przeciwdrgawkowego, może zmniejszać skuteczność środków nasennych.
Warto wspomnieć o melatoninie, hormonie snu dostępnym bez recepty. Działanie melatoniny podawanej doustnie może być inne od melatoniny wydzielanej przez szyszynkę – gruczoł dokrewny w mózgu. Donoszono o hamowaniu czynności gonad u mężczyzn, do którego może dochodzić po kilku miesiącach przyjmowania melatoniny. Melatonina może być stosowana tylko ze wskazań lekarskich.
W leczeniu bezsenności skuteczna jest również fototerapia. Jej działanie polega na synchronizacji zegara biologicznego.
Jeżeli pomimo stosowania się do zaleceń higieny snu objawy bezsenności nie ustępują należy zwrócić się o pomoc do lekarza.

autor tekstu: dr n. med. Marek Krzystanek, psychiatra


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Hanka
pisarz tylko jednego postu



Dołączył: 22 Sty 2015
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czwartek 14:14:58, 22 Styczeń 2015, Czwartek , 21     Temat postu: zasypianie

Hej, wiele z tych porad stosowałam. Niestety w moim przypadku okazały się nieskuteczne. Wiele rzeczy mnie rozprasza. Tłoczące się myśli w głowie nie pozwalają się zrelaksować przed snem. Ostatnio zaczęłam brać Nervocalm Noc. Dzięki niemu czuję się odprężona i zasypiam szybko. Stosuje je od dwóch tygodni i jestem zadowolona. Polecam tym na których domowe sposoby nie działają.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tunia
pisarz powyzej 10 postow



Dołączył: 12 Lis 2014
Posty: 12
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Poniedziałek 14:28:24, 02 Marzec 2015, Poniedziałek , 60     Temat postu:

Ja od jakiegoś czasu przyjmuję na noc przed snem tabletkę Valerin Sen:
[link widoczny dla zalogowanych]
Możecie sobie o nim poczytać. Osobiście jestem bardzo zadowolona. Ziołowy, delikatny środek, który nie moze nam zaszkodzić ( staram się osobiście unikać chemii, która atakuje nas obecnie z każdej strony).
Od czasu kiedy biorę praktycznie znikły problemy ze snem. Nie budzę się już tak często w środku nocy jak to bywało wczesniej. Kiedy tego jeszcze nie brałam.
Pozdrawiam.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
maciek0zielinski
pisarz powyzej 3 postow



Dołączył: 06 Mar 2015
Posty: 4
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Piątek 12:14:06, 06 Marzec 2015, Piątek , 64     Temat postu:

Bardzo cenne rady dla osób które mają problem z zasnięciem. Ja kiedyś też miałem takie dolegliwości, w moim przypadku pomogły środki nasenne i chodzenie spać o stałej porze.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
klaudia28
pisarz powyzej 3 postow



Dołączył: 03 Lip 2015
Posty: 3
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Piątek 10:34:55, 03 Lipiec 2015, Piątek , 183     Temat postu:

bardzo ciekawe podejście do zasypiania, muszę przyznać, że o niektórych sposobach dowiedziałam się dopiero teraz. Myśle, że jeśli uda nam się usunąć przyczynę (tutaj macie listę tych najbardziej popularnych: i wprowadzimy te porady w życie to jakość naszego snu zdecydowanie się poprawi.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
TenOdpowiedzialny
pisarz stopien I , 100 postow.



Dołączył: 23 Gru 2014
Posty: 152
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Magdalenka
Płeć: Mezczyzna

PostWysłany: Piątek 10:16:26, 28 Sierpień 2015, Piątek , 239     Temat postu:

Przycisnąć głowę do poduszki, oczyścić myśli i zmęczenie samo przyjdzie, umożliwi sen/

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum: depresja, smutek, leczenie, inne ... Strona Główna -> 555 POD FORUM ___ NIEZBEDNIK ___NIEZBEDNIK___NIEZBEDNIK___NIEZBEDNIK___NIEZBEDNIK___ Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin