Forum Forum: depresja, smutek, leczenie, inne ... Strona Główna Forum: depresja, smutek, leczenie, inne ...
Forum: depresja, pomagamy sobie wzajemnie z poszanowaniem, czytamy i odpowiadamy, to nasza mala ostoja, tutaj mozemy pisac co nas boli, smuci, nie jestes juz sam... mamy czat depresja na www.czat.onet.pl on-line, zapraszam stefan=zaak_333 admin...
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zapraszamy 27.08.2013 r. do wspólnej rozmowy na pokoju :)

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum: depresja, smutek, leczenie, inne ... Strona Główna -> 111 _ DEPRESJA _ FORUM _ GLOWNE _ PUBLICZNY POKOJ CZATOWY DEPRESJA NA _ WWW.CZAT.ONET.PL ___ piszemy tutaj o sobie, pomagamy wzajemnie...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kokolinka486
pisarz stopien III 400 postow



Dołączył: 13 Lis 2011
Posty: 479
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Piątek 9:26:29, 23 Sierpień 2013, Piątek , 234     Temat postu: Zapraszamy 27.08.2013 r. do wspólnej rozmowy na pokoju :)

,,Niepełnosprawność i choroby przewlekłe - jak sobie z nimi radzić, perspektywy wyjścia z depresji. Nowe możliwości jakie daje dzisiejszy świat i wiedza,,

Zapraszamy do wspólnej rozmowy na pokoju #depresja we wtorek 27.08 o godz.21.30


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kokolinka486
pisarz stopien III 400 postow



Dołączył: 13 Lis 2011
Posty: 479
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czwartek 13:49:10, 05 Wrzesień 2013, Czwartek , 247     Temat postu:

Oczywiście naszą rozmowę można przeczytać w zapisie logów Very Happy
Pozwolę sobie wkleić fragmenty z artykułu na ten temat , który znalazłam w sieci, a który można uznać za podsumowanie naszej rozmowy .

(...) Im niepełnosprawność jest większa, tym bardziej odbija się to na samopoczuciu psychicznym dotkniętego nią człowieka. Zależność od innych pogłębia obniżone poczucie własnej wartości oraz jego poczucie niezależności i sprawstwa. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy przed powstaniem inwalidztwa człowiek był bardzo aktywny i świetnie radził sobie sam, był samowystarczalny. Niepełnosprawność z reguły może nastąpić m.in. w wyniku urazu fizycznego oraz w wyniku postępu chorobowego. Powstanie niepełnosprawności zawsze wymaga od chorego adaptacji do nowej sytuacji życiowej. Im większe dysfunkcje, tym większy szok i rozgoryczenie. Można powiedzieć, że inwalidztwo powoduje u człowieka nim dotkniętego poczucie ogromnej straty, która wymaga odżałowania, aby dalej móc funkcjonować.


2. Kalectwo a depresja


Istnieje powszechne przekonanie, że depresja jest powodowana przez przykre wydarzenia życiowe. Większość przypadków depresji poprzedza nagła strata, a jeśli nie jest ona rzeczywista, to przynajmniej ma się poczucie, że utraciło się coś wartościowego. W przypadku inwalidztwa jest to strata lub uszkodzenie jakiejś części ciała, związana ze znacznym ograniczeniem w funkcjonowaniu psychospołecznym człowieka. Inwalidztwo wpływa na percepcję świata i własnej osoby. Jeśli osoba niepełnosprawna ma realną pomoc, grupa wsparcia, złożona z rodziny lub przyjaciół, daje większe szanse niepełnosprawnemu przejść korzystnie okres adaptacji do nowej dla niego sytuacji oraz zaakceptować swoje dysfunkcje. Jeśli jednak czuje się samotna lub osamotniona w swojej sytuacji, prawdopodobieństwo wystąpienia depresji jest znacznie większe. Ogólnie rzecz ujmując, osoba dotknięta inwalidztwem czuje się wyalienowana z powodu swojej niepełnosprawności czy to ze środowiska rówieśniczego, czy też rodzinnego. Niepełnosprawność jest często czynnikiem, który wyzwala depresję. Jeśli inwalidztwo nastąpiło nagle, w wyniku wypadku czy też zagrożenia celowo spowodowanego przez człowieka, mamy często do czynienia z zespołem stresu pourazowego. Depresja z kolei jest powiązana z tym zespołem jako główne zaburzenie współistniejące.

W związku z tym, że depresja ma charakter nawrotowy i epizodyczny, przy czym okres jej trwania zwykle ogranicza się tylko do kilku miesięcy, zasadniczego znaczenia w jej przypadku nabierają działania prewencyjne. Okazało się, że o ile terapia farmakologiczna nie pomaga zapobiegać jej występowaniu, o tyle funkcję taką z powodzeniem pełnią techniki poznawcze. Wyniki badań potwierdzają, że terapia poznawcza, stosowana raczej w trybie edukacyjnym niż terapeutycznym, może zapobiegać wystąpieniu depresji u podatnych na nią ludzi.


3. Inwalidztwo a formy pomocy


* Umysł lub ciało nie są zdolne trwać w ponurym nastroju na zawsze, więc z czasem nieodwołalnie muszą się podnieść z upadku.

* To, co może utrudniać (lub ułatwiać) wyjście z depresji w sytuacji inwalidztwa, to (niestety) wyręczanie osoby niepełnosprawnej. Na początku może to być uznawane przez osobę niepełnosprawną np. jako wyraz troski. Jednak z czasem może pojawić się uczucie bezradności, bycia niepotrzebnym, skazanym na pomoc innych ludzi.

* Ważna jest tu zasada optymalnej różnicy, która polega na takim dostosowywaniu zadań do wykonania, aby nie były one za łatwe ani za trudne dla danego człowieka. Jeśli zadanie okaże się zbyt łatwe, człowiek chory może zrezygnować z podjęcia się aktywności. A jeśli nawet zaangażuje się, nie uzna swej pracy za sukces. Natomiast w przypadku zbyt trudnego zadania, porażka może okazać się demobilizująca do dalszego działania.

* Inwalidztwo samo w sobie jest niewątpliwie trudnym emocjonalnie doświadczeniem. Należy dążyć do jak największej aktywizacji osoby niepełnosprawnej na wszystkich obszarach funkcjonowania. Często następuje nieświadoma stygmatyzacja osób niepełnosprawnych poprzez pozbawianie ich możliwości działania i decydowania o sobie. Otoczenie, często z troski, nie umożliwia osobie dotkniętej inwalidztwem aktywności, nawet w ramach czynności, w których świetnie radzi sobie sama. Bezczynność, brak celu i zajęcia jest częstym podłożem depresji. Dlatego ważną rolę odgrywa tu również aktywizacja zawodowa, bowiem ogromną siłą motywującą do wyjścia z depresji jest poczucie sprawstwa oraz nadzieja.

* W przypadku inwalidztwa ogromną rolę odgrywa także rehabilitacja, która nie tylko oddziałuje na ciało osoby niepełnosprawnej, ale również na jej funkcjonowanie psychiczne. Jeśli nawet nie uda się już usprawnić uszkodzonej części ciała, należy dbać o usprawnianie innych, na zasadzie kompensowania braków.


źródło: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum: depresja, smutek, leczenie, inne ... Strona Główna -> 111 _ DEPRESJA _ FORUM _ GLOWNE _ PUBLICZNY POKOJ CZATOWY DEPRESJA NA _ WWW.CZAT.ONET.PL ___ piszemy tutaj o sobie, pomagamy wzajemnie... Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin